W poniedziałek, 10 lutego, o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, odbędzie się spotkanie z Mirosławem Wlekłym. Wstęp wolny. W 2017 roku, szerokim echem odbiła się jego książka „Tu byłem. Tony Halik”. Końcem 2019 do księgarń trafiał książka Mirka o kolejnej niezwykłej postaci pt. „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo.” Pokazana na dużym ekranie przez Agnieszkę Holland, świeci triumfy do dziś. -Jestem bardzo, bardzo wdzięczna za te książkę. Oddaje sprawiedliwość Garethowi Jones, nieznanemu żołnierzowi prawdy, pokazuje aktualność jego historii, jest wspaniałym dopełnieniem naszego filmu Obywatel Jones. Uczciwa, mocna opowieść.- mówiła Agnieszka Holland podczas promocji książki.
Niezwykła historia młodego dziennikarza, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Życiorys Garetha Jonesa został opowiedziany przez Agnieszkę Holland w jej najnowszym filmie. W 1933 roku młody dziennikarz Gareth Jones samotnie podróżuje na wschód, by zrobić wywiad z dyktatorem Jozefem Stalinem. Podczas tej podróży dowiaduje się o „ukraińskim kryzysie”. Jako jeden z nielicznych zachodnich korespondentów dostaje się na ogarniętą terrorem Ukrainę, gdzie jest świadkiem największego głodu w historii ludzkości. Na własne oczy widzi sowieckie zbrodnie, słucha o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu. Po powrocie na Zachód mówi światu o Wielkim Głodzie. Zaszczuty przez skorumpowanych dziennikarzy, którzy podważają jego wiarygodność , zostaje odrzucony przez środowisko. Sposób, w jaki miał zostać pogrążony, zainspirował nawet George’a Orwel-la podczas pisania Folwarku zwierzęcego. Gareth Jones jako jeden z pierwszych zrozumiał mechanizmy rządzące światem w latach 30.: narodziny dyktatorskich reżimów czy rozwój propagandy. Ta lekcja pozostaje ciągle aktualna.
Mirosław Wlekły:
Reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik”, „Raban! O Kościele nie z tej Ziemi” oraz „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).
Laureat Nagrody Magellana. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
Jest autorem „Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce, nominowanego do nagrody Grand Press Digital.
A także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Ten ostatni jest laureatem 5. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie oraz Nagrody Specjalnej Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni i nagradzanym na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia i w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Aktualnie wraz z Katarzyną Szyngierą pracuje nad kolejnym spektaklem non fiction, tym razem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.autor
2020-01-29