Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” rozpoczął swoją działalność w listopadzie 1999 roku z inicjatywy Wójta Gminy Pana Wojciecha Zuziaka oraz Pana Jana Brodki. Kierownikiem zespołu został Pan Jan Brodka. Nauką tańca zajęła się Pani Elżbieta Mojżeszek. Pierwszy program taneczny opracował Pan Marek Koźlik. Są to tańce górali żywieckich takie jak hajduk, obyrtka, siustany, walce i polki. Skład kapeli jest tradycyjny: skrzypce, sekund, bas, klarnet i akordeon. Członkowie zespołu reprezentują różne pokolenia. W „Lipowianach” tańczą starsi, młodsi i ci najmłodsi, zarówno dziadkowie, rodzice jak i ich dzieci. Obecnie zespół liczy 25 członków. Stroje dla zespołu zostały zakupione z funduszy Gminy.

Pierwszy koncert wokalny odbył się w Lipowej po czterech miesiącach istnienia zespołu. „Lipowianie” uświetniali swoją obecnością „Konkurs Potraw Regionalnych”. Już w czerwcu 2000 roku „Lipowianie” zaprezentowali się na estradzie w Lipowej w czasie obchodów Pierwszych Dni Gminy Lipowa. W kalendarzu artystycznym zespołu przełom czerwca i lipca jest zawsze zarezerwowany na występy przed publicznością w Lipowej.

Wśród imprez, w których „Lipowianie” biorą udział, co rok są także Dożynki Gminne, które odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę września.

W kwietniu 2002 roku swoją współpracę z zespołem zakończyła Pani Elżbieta Mojżeszek a jej miejsce zajął Pan Adam Adamowski. W lipcu Pani Krystyna Kwaśniewska została nowym instruktorem tańca i pracuje z zespołem do dnia dzisiejszego. Od tegoż roku zespół występuje na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. „Lipowinie” występowali już na wszystkich estradach TKB.
We wrześniu 2002 roku zespół pojechał z występami do Ivanofrankowska na Ukrainie. Zwiedzanie Lwowa, wizyta na Cmentarzu „Orląt” były dla członków zespołu dużym przeżyciem.

W styczniu 2003 roku zespół kolędował w dwóch kościołach na terenie gminy: w Słotwinie i Lipowej. Od tego roku „Lipowianie” w okresie świątecznym są zapraszani przez proboszcza parafii w Lipowej z koncertem kolęd.
Zespół dwukrotnie reprezentował gminę na „Turnieju Gmin Powiatu Żywieckiego” 2002 i 2003 roku.

W październiku 2003 roku „Lipowianie” brali udział w festiwalu „Miedzyzdrojskie Barwy Jesieni”. Na tym festiwalu zespół dostał główną nagrodę za piosenkę o Międzyzdrojach. Autorką piosenek była Pani Krystyna Kwaśniewska, muzykę na motywach ludowych opracował Pan Jan Brodka. W konkursie potraw regionalnych Panie Halina Piecuch i Stanisława Jarosz zajęły drugie miejsce. Jury mogło posmakować tradycyjnej kwaśnicy, prażuchów oraz swojskiego chleba ze smalcem. Podczas pobytu nad morzem „ Lipowianie” pływali statkiem gdzie tańcem i góralską muzyka bawili podróżnych oraz wraz z innymi uczestnikami festiwalu na deptaku w Międzyzdrojach tańczyli Poloneza. Szacowano, że do tańca przystąpiło około 400 para w pierwszej parze zatańczyła Pani Krystyna Stokłosa z „Lipowian”.

W czerwcu 2004 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” uczestniczył w Czwartym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Wielkiej Goricy w Chorwacji. „Lipowianie” byli goszczeni przez zespół „Silijakowina” z tego właśnie miasta. Program pobytu na Chorwacji był niezwykle bogaty, codzienne koncerty w najróżniejszych zakątkach Zagrzebia i Wielkiej Goricy połączone ze zwiedzaniem tych miast. W czasie tego festiwalu „Lipowianie” odnieśli swój pierwszy znaczący sukces. Zdobyli dwie główne nagrody za całość programu, taniec i wrażenie artystyczne na scenie oraz drugą nagrodę za wokal. Warunkiem uczestnictwa w konkursie festiwalowym była prezentacja siedmio minutowego programu. Tańce musiały być charakterystyczne dla regionu, z którego zespół się wywodzi. „Lipowianie” zaprezentowali hajduka i obyrtkę. Po festiwalowych trudach zespół odpoczywał nad morzem w Rijece.

W 2005 roku zespół „Silijakowina” przyjechał z rewizytą do Polski uświetniając tegoroczne obchody Dni Gminy Lipowa.

W styczniu 2005 roku zespół został uhonorowany nagrodą Burmistrza Miasta Żywca za wkład w dziedzictwo artystyczne.

Rok 2006 był niezwykle ciężkim i znaczącym dla zespołu, gdyż swoją współpracę zakończyli Pani Krystyna Kwaśniewska i Pan Jan Brodka. Nowym muzykiem został Pan Józef Łanowski a nauka tańca zajął się Pan Mateusz Pindel. Wsparciem dla dalszej działalności zespołu ma być nowo powstała grupa dziecięca „Mali Lipowinie”.
Ciężka praca, zaangażowanie wszystkich członków zespołu w rozwój pozwalają na dalszą działalność Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Dalszymi planami na przyszłość jest ciężka praca, aby godnie reprezentować nasz region nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.fot. zespół "Lipowianie" podczas pobytu na Kaszubach


Zespół Lipowianie -artykuł ze strony www.lipowa.pl - kwiecień 2018 r.:

„Lipowianie” wygrywają X Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi" !!!!!