Gmina Lipowa ma doskonałe warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej. Położenie części gminy w obrębie Beskidu Śląskiego sprawia że istnieją tutaj doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. Z Ostrego wychodzą trzy górskie szlaki turystyczne, wytyczono tutaj również interesujący i zróżnicowany krajobrazowo szlak rowerowy.

Znajdujący się w Lipowej Ośrodek Jeździecki "Hanka" przyciąga miłośników wypoczynku w siodle. Jazda konna sprawdza się znakomicie jako forma spędzania wolnego czasu, posiada również nieocenione znaczenie jako forma rehabilitacji.


Dobre warunki śniegowe oraz bliskość ośrodków sportów zimowych (Szczyrk,Wisła) sprawia, że gmina atrakcyjna jest nie tylko latem ale również zimą. W obrębie gminy funkcjonuje niewielki wyciąg narciarski "Orczyk" talerzykowy o długości 220 m z oświetleniem istnieją tutaj także doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

Podczas rowerowych wędrówek po Gminie Lipowa można zwiedzić miejsca urocze i nastrojowe,ciche i spokojne - idealne podczas urlopu lub romantycznego weekendu. Jednodniowe trasy odkrywają Gminę Lipową mało znaną, oddaloną od zgiełku i cywilizacji.Licząca 28 kilometrów trasa rowerowa biegnie w obrębie lasów państwowych a także u podnóża szczytów Skrzyczne i Ostre. Trasa pozwala poznać niemal wszystkie miejscowości Gminy Lipowa oraz znajdujące się na ich terenie obiekty godne zwiedzania i ciekawe punkty widokowe.

Trasa rowerowa prowadzi przez miejscowości Leśna, Ostre, Sienna, Słotwina, Twardorzeczka. Nie jest to trasa trudna, ale w kilku miejscach znajdują się na niej dosyć uciążliwe podjazdy. W większości przebiega ona mało uczęszczanymi drogami i jest bezpieczna. Są jednak fragmenty prowadzące drogami , na których należy zachować szczególną ostrożność.

Dla wytrwałych rowerzystów górskich szczególnie polecana jest trasa: Lipowa, Ostre, Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Magurka Wiślana, Barania Góra, Kamesznica, Złotna, Milówka i Lipowa. Długość trasy 60,0 km.


fot. UG Lipowa, blog Lipowa i okolice, hotel Zimnik****, Ośrodek Jeździecki Hanka