.

12 stycznia 2020 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu,  które jest konsekwencją zmian w ustawie o dowodach osobistych.Dzięki wprowadzonym przepisom ofiary kradzieży tożsamości będą mogły otrzymać nowy dokument.

  • Do kradzieży tożsamości dochodzi m.in. wówczas, gdy ktoś posługując się naszymi danymi zaciągnie na nasze nazwisko kredyt w banku albo podpisze za nas obciążającą nas umowę.
  • Jeśli podejrzewamy, że doszło do takiej sytuacji, powinniśmy zgłosić ten fakt organom ścigania (np. Policji) i wziąć potwierdzenie, że dokonaliśmy powiadomienia – otrzymany z Policji dokument pozwoli nam unieważnić dotychczasowy dowód osobisty.
  • Dokument możemy unieważnić w siedzibie urzędu gminy lub przez internet przy użyciu profilu zaufanego.

Przepisy, które weszły w życie w styczniu, dają też możliwość sprawniejszego kontaktu między przedstawicielami administracji publicznej i obywatelami. Wypełniając wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, możemy teraz wyrazić zgodę na przekazanie naszych danych kontaktowych (numeru telefonu lub adresu e-mail) do specjalnego rejestru (Rejestr Danych Kontaktowych). Dostęp do tych danych pozwoli urzędnikom na szybsze poinformowanie np. o upływie terminu ważności dokumentu albo odbiorze gotowego dowodu osobistego.


Nowe przepisy do ustawy o dowodach osobistych zostały wprowadzone ustawą z 22 listopada 2018r. o dokumentach publicznych, a także ustawą z 16 października 2019r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Wzory wniosków o wydanie dowodu osobistego, a także formularza zgłoszenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych wprowadzone zostały rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2020r. poz. 31).


Przypominamy również, że jeżeli dowód osobisty został unieważniony np. z powodu zmiany danych, upływu terminu ważności, zgłoszenia jego utraty (nawet, gdy został odnaleziony), to nie można się nim posługiwać. Taki dokument powinien zostać zwrócony do urzędu dowolnej gminy. W przypadku gdy np. funkcjonariusz Straży Granicznej stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, nie uzyskamy zgody na wyjazd z Polski (chyba że będziemy posiadać inny, ważny dokument uprawniający do przekroczenia granicy, czyli paszport).


Szczegółowe informacje dotyczące wydawania dowodów osobistych dostępne w portalu gov.pl


źródło: www.gov.pl