Kilka ostatnich lat nasz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, ćwiczył w różnych salach w naszej gminie. W ostatnich miesiącach sytuacja się zmieniła. Zespół otrzymał swoją nową siedzibę, która dzięki zaangażowaniu członków zespołu i wsparciu Wójta Gminy zyskała nowy blask. Teraz piękna historia zespołu może być kontynuowana w nowym miejscu, we własnej siedzibie. W sali odbyły się już pierwsze próby zarówno grupy starszej, jak i młodszej.
Na swoim facebooku członkowie zespołu napisali: „Przez ostatni miesiąc nasi Lipowianie nie tylko tańczyli, ale po godzinach pracy remontowali nową siedzibę zespołu. Wszystko to jednak stało się możliwe dzięki staraniom Jana Góry - Wójta Gminy Lipowa.”
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” - to grupa ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie i muzyce ludowej, a zwłaszcza Żywiecczyzny. Kultywują oni dawne tradycje związane życiem codziennym Górali Beskidzkich. Zespół „Lipowianie”, jako jeden z niewielu na tym terenie, jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie pamiętają jeszcze swoje babcie tańczące w tradycyjny sposób.
Założycielem zespołu był Pan Jan Brodka wraz z byłym Wójtem Lipowej Wojciechem Zuziakiem, pałeczkę po nim przejął Pan Józef Łanowski. Choreografami kolejno byli Pani Elżbieta Mojżeszek, Pan Adam Adamowski, Pani Krystyna Kwaśniewska, Pan Mateusz Pindel, Pani Paulina Klimczak.
Od 2014 roku pracę z RZPiT „Lipowianie” rozpoczęła Pani Brygida Sordyl, która została kierownikiem artystycznym oraz instruktorem śpiewu i muzyki, natomiast choreografem od 2016 roku jest Pani Paulina Skrok. Do końca 2015 roku zespół działał pod Stowarzyszeniem Kulturalnym Lipowianie. Obecnie z inicjatywy wójta Jana Góry RZPiT „Lipowianie” funkcjonuje pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Wójt Jan Góra podjął trud zakupienia nowych strojów pasterskich dla grupy podstawowej. Zespół ma w swoim repertuarze tańce Górali Żywieckich tj. koło, krzyżoka, polke, obyrtki, siustanego, konia.
W styczniu 2016 roku odbył się nabór do zespołu „Mali, Lipowianie”, który jest narybkiem do grupy starszej. Do młodszej grupy zgłosiło się ponad 25 dzieci, a obecnie tańczy w nim już ponad 30 dzieci w wielu od 6-14 lat. Gmina również zakupiła dla nich nowe stroje, a oni osiągają już swoje pierwsze małe sukcesy i pokazują się na wielu scenach.
W grudniu 2017 roku zespół „Lipowianie” zakończył sezon nagrywając płytę z kolędami i pastorałkami pt. „Stało się weseli”, która jako pierwsza
płyta CD w dorobku zespołu, zapisuje się w nim na stałe.
Nagrody i osiągnięcia zespołu:
2018
- I miejsce – X Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”, kat. autentyk
- III miejsce - 17 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach – „Mali Lipowianie”
2017
- Złota Gwiazda Betlejemska – XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek„Pastorałka Żywiecka”
- Grand Prix – 50 Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
- I miejsce – 16 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach
- II miejsce – IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi”
- II nagroda – 33 Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie
2015-2016
- I miejsce – XXIII Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu
- II miejsce - 15 Przegląd Kolęd in Pastorałek Łodygowice
- Nabór do zespołu Mali Lipowianie
- Koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2014-2017 (Szczyrk, Żywiec, Wisła,
Maków Podhalański, Oświęcim)
2002-2005
- Nagrodą Burmistrza Miasta Żywca za wkład w dziedzictwo artystyczne
- II nagroda – IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Wielkiej Goricy w Chorwacji.
- Nagroda Główna - „Międzyzdrojskie Barwy Jesieni” za piosenkę o Międzyzdrojach.
Ciężka praca, zaangażowanie wszystkich członków zespołu w rozwój pozwalają na dalszą działalność Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”.
Dalszymi planami na przyszłość jest ciężka praca, aby godnie reprezentować nasz region nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
Szymon Wróbel
2018-07-04