W związku z pojawiającym się wątpliwościami dotyczącymi obowiązku uzyskiwania zezwoleń/pozwoleń na usuwanie drzew i krzewów z terenów wpisanych do rejestru zabytków po wejściu w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016 r. poz. 2249) Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
w Katowicach przypomina, że wejście w życie ww. przepisów pozostaje bez wpływu na treść ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jedn. Dz. U. z 2014 roku, poz. 1446 z późn. zm.). Normy zawarte w art. 36 ust. 1 pkt 1 i pkt 11 ustawy o ochronie zabytków (…) nadal pozostają podstawowymi narzędziami ochrony zabytkowych form zakomponowanej zieleni.

Stąd też pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga dokonywanie zmian przy zabytku polegających na usunięciu drzew lub krzewów z nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków będących: parkami, ogrodami, cmentarzami i innymi formami zaprojektowanej zieleni, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. f i g ustawy o ochronie zabytków (…) lub położonych na terenie wpisanych do rejestru zabytków układów urbanistycznych lub ruralistycznych, zawierających formy zaprojektowanej zieleni albo gdy w decyzji o wpisie do rejestru zabytków, wskazano, iż komponentem tych układów jest zieleń (np. miasta-ogrody, cmentarze, zieleń towarzysząca obiektom sakralnym i inne).
Ponadto, nadal uzyskania zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, zgodnie z treścią art. 83a ust. 1 ustawy z dnia o ochronie przyrody wymaga usuwanie drzew i krzewów z wszelkich nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, jeśli stanowią one własność osób prawnych, w tym parafii, jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa.
W przypadku nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych, jeśli drzewa lub krzewy są usuwane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zezwolenie jest wymagane z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 83f ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku (tekst jedn. Dz. U. z 2016 roku, poz. 2134 z późn. zm.). Obowiązek uzyskania zezwolenia może również zostać wyłączony na podstawie uchwały organu stanowiącego gminy, o której mowa w art. 83f ust. 1a ustawy o ochronie przyrody.