W piątek, 26 maja, o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, odbędzie się niezwykłe spotkanie. Gościem Dyskusyjnego Klubu Książki będzie dziennikarz Marcin Mamoń, który w 2015 roku, razem z fotografem Tomaszem Głowackim, został porwany w Syrii przez Al-Kaidę. W niewoli spędził 6 tygodni. Jego książką z którą przyjedzie do Lipowej „Wojna braci”, to relacja naocznego świadka z najbardziej zapalnych miejsce świata: wojna domowa w Syrii, wojna w Czeczenii, zamachy w Turcji i Egipcie, Państwo Islamskie. To historia porwania opowiedziana przez zakładnika.
W piwnicy, nie wiedząc, czy we śnie, czy na jawie, myślałem o żonie, o liście osób i kontaktów, którą jej zostawiłem na wypadek, gdybym zniknął. Jak to wszystko przetrwa? Co zrobi? Mogłem mówić, ale tylko w myślach. Mówiłem: zrób to, potem to… Wysyłałem jej słowa w modlitwach i w ciszy, wtedy kiedy nikt się nami nie interesował, o nic nie pytał. W chwilach spokoju, gdy nie bombardowali. W ciszy przed bitwą, którą z upływem czasu słychać było coraz bliżej, wyraźniej i głośniej.
Fascynująca i przerażająca książka Marcina Mamonia — dziennikarza i reżysera filmów dokumentalnych, pracującego w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi
— który w 2015 roku, razem z fotografem Tomaszem Głowackim, został porwany w Syrii przez Al-Kaidę.
Tytułowi bracia to nieformalna społeczność wszystkich bojowników, których pomimo różnic łączą wspólne ideały. Nazywają się braćmi, nawet jeśli nigdy się nie spotkali. Nie znają swoich imion, najwyżej pseudonimy. Walczą na różnych frontach, w innych organizacjach, mówią różnymi językami. Mają wszystkich przeciwko sobie, a jednak wciąż się nie poddają.
Kim są ludzie, którzy, powołując się na Allaha, toczą wojnę na całym świecie? Dlaczego powstańcy walczący kiedyś o wolność stali się dżihadystami? Ilu z nich jest narzędziem w rękach służb specjalnych?
--------------------
Marcin Mamoń polski reżyser dokumentalista i dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSTiF w Łodzi (1997). Ukończył Dokumentalny Kurs Mistrzowski Andrzeja Fidyka (1997). Jest freelancerem - reżyserem niezależnym, autorem filmów dokumentalnych, producentem. Pracuje w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi m.in. w Syrii, Iraku, Ukrainie, Czeczenii, na Kaukazie, w Afganistanie, Pakistanie, Somalii, Strefie Gazy, Kongo (DRC) itd. Należy do organizacji Reporters Without Borders oraz Frontline Freelance Register. Współpracował m.in. z TVN, TVP, BBC, Channel 4, VPRO (Holandia), WDR, The Intercept ( USA). Publikował m.in. w Rzeczpospolita, tygodnikach "Uważam Rze", "W sieci", "Do Rzeczy".W 2005 aresztowany w Rosji - na Kaukazie. W 2013 był przetrzymywany w Egipcie. W 2015 porwany wraz z operatorem Tomaszem Głowackim na terenie Syrii przez Dżabhat an-Nusra (Syryjska al-Kaida). Mężczyźni zostali uwolnieni 25 grudnia 2015 r.
Wcześniej:
Pomysłodawca i założyciel Duszpasterstwa Szkół Średnich "Przystań" O.O. Dominikanów w Krakowie (1985)[1] W latach 1986-1989 działacz organizacji antykomunistycznych: Ruchu Wolność i Pokój, Federacji Młodzieży Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wielokrotnie zatrzymywany i skazywany przez Kolegia d.s Wykroczeń. Organizator i uczestnik demonstracji i pikiet przeciwko stacjonowaniu wojsk sowieckich w Polsce w ramach Ruchu Wolność i Pokój (1989). Pisał też artykuły i zajmował się drukowaniem i kolportażem pism podziemnych. Współzałożyciel Ruchu Stu (1995). W latach 1995-97 organizator i działacz Ligi Republikańskiej. Dziennikarz gazety codziennej "Czas Krakowski" (1990-92). Reporter TVP Kraków (1994-1996). W latach 2006-2008 kierownik redakcji publicystyki w TVP2.
Szymon Wróbel
2017-05-17