Zgodnie z zapowiedziami w naszej gminie pojawiły się dwa nowe czujniki informujące o poziomie smogu (pyłów zawieszonych). Czujniki zostały zamontowane przy szkołach znajdujących w Siennej i Słotwinie. Dane można sprawdzać na stronie Urzędu Gminy, na dole po prawej stronie zmieniając na interesujący nas czujnik. Do tej pory dane pochodziły z jednego czujnika zlokalizowanego w centrum gminy.                                                                                                     

-Poza inwestycjami, działaniami kulturalnymi, profilaktyka jest dla nas bardzo ważna. Dlatego działamy również w tym kierunku np. rozdajemy odblaski, a teraz informujemy o smogu. Takie rozmieszenie czujników da pewien obraz jak kształtuje się powietrze w naszej gminie i czym oddychają nasze dzieci. Czujniki są przezroczyste, w zależności, od jakości powietrza pojawiają się odpowiednie kolory, więc nawet bez wchodzenia na stronę w szkole można sprawdzić, jakie dziś jest powietrze.- mówi Jan Góra.
----------------------------

O tym, jak niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia jest smog, niech świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w połowie ubiegłego stulecia. W przeciągu zaledwie kilku dni (5-9 grudnia 1952 roku) smog – powstały z pochodzących z domowych i fabrycznych kominów gazów oraz spalin samochodowych – doprowadził do śmierci ok. 4 tys. mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc. Powstanie smogu było spowodowane wzmożonym spalaniem węgla o niskiej, jakości.
Pył zawieszony PM10 ma tak małe ziarna, że bez trudu przenikają one głęboko do płuc. Osiada na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniając oddychanie. Wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych, alergię i ataki astmy. Jeśli jest wdychany przez długi czas, może powodować nowotwory płuc, gardła i krtani.
Wdychanie smogu powoduje też uciążliwe dolegliwości, które obserwujemy, na co dzień. Objawy mogą być podobne do przeziębienia. To ataki kaszlu (tak organizm broni się przed zanieczyszczeniami – próbuje je wyrzucić), duszności, świąd nosa i spojówek, zaczerwienione oczy, nasilone wydzielanie śluzu (by chronić śluzówkę nosa). Mogą nie mieć nic wspólnego z infekcją, choć często się w nią przeradzają. Smog upośledza, bowiem funkcje obronne układu oddechowego, torując drogę bakteriom i wirusom.