Już od dzisiaj Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza na unikatową wystawę! Tym razem w Lipowej w godzinach pracy biblioteki można zobaczyć i przeczytać osobiste książkowe dedykacje ks. prof. Józefa Tischnera. Wystawa pt. „Drogami Tischnera” stworzona przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera, odwiedziła już wiele miast w całej Polsce. Teraz zawędrowała do naszej gminy.
„Uważam, że był jednym z wybitnych umysłów i najwybitniejszych kapłanów swojego pokolenia, jakich Bóg dał Kościołowi polskiemu”, mówił o Tischnerze prof. Władysław Bartoszewski. Ten Kapłan przyciągający tłumy na swoje wykłady i spotkania w latach 80. związał się z ruchem Solidarności, w 1981r. był kapelanem zjazdu Solidarności. 18 października 1980r. w Katedrze na Wawelu ks. Tischner wygłosił swoje najsłynniejsze kazanie, skierowane do ludzi Solidarności. Powiedział wówczas m.in.: "Solidarność, ta zrodzona z kart i ducha Ewangelii, nie potrzebuje wroga lub przeciwnika, aby się umacniać i rozwijać. Ona się zwraca do wszystkich, a nie przeciw komukolwiek" i "Najgłębsza solidarność jest solidarnością sumień". Po śmierci Tischnera Ojciec Święty Jan Paweł II stwierdził w swym liście, iż Tischnerowska Etyka Solidarności „nadaje dziś kierunek trudnym zmaganiom narodu polskiego o taki kształt demokracji, w której byłaby respektowana godność każdej osoby ludzkiej”.
Ksiądz Profesor znany był ze swoich niespotykanych, osobistych wpisów do książek również do egzemplarzy „Etyki Solidarności”, kilka takich osobistych wpisów możemy od dziś zobaczyć w bibliotece w Lipowej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981r. został kapelanem „Solidarności”. Właśnie wtedy postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Wspierał również rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000r. w wieku 69 lat.
Do najważniejszych publikacji ks. Tischnera można zaliczyć: "Etykę solidarności", (1981), "Polski kształt dialogu" (1981); "Myślenie według wartości" (1982); "Filozofia dramatu" (1995); "Nieszczęsny dar wolności" (1996); "W krainie schorowanej wyobraźni" (1997); "Historia filozofii po góralsku", (1997), "Spór o istnienie człowieka" (1998).
autor
2016-09-22