Już jutro, 8 marca, o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbędzie się spotkanie z Bartkiem Dobrochem. Dziennikarzem, przewodnikiem tatrzańskim oraz międzynarodowym przewodnikiem górskim UIMLA, alpinistą, fotografem, oraz współautorem książki "Broad Peak. Niebo i piekło". To pierwsza tak obszerna publikacja na temat jednej z najgłośniejszych wypraw ostatnich lat, która odbyła się w ramach projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", a w której zginął Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

Spotkanie odbędzie się dokładnie 3 lata po tych tragicznych wydarzeniach. Właśnie 8 marca wieczorem 2013 roku kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, zdecydował, że dalsza obecność pod Broad Peak nie ma sensu. "Mając na uwadze wszystkie okoliczności, zaistniałe warunki, moje doświadczenie i historię himalaizmu jak i wiedzę z zakresu fizjologii i medycyny wysokogórskiej, po jeszcze dodatkowych konsultacjach z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych" – napisał.

To wydarzeniach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, będzie okazją do ciekawej dyskusji. Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

O książce powiedzieli...


Martyna Wojciechowska:
W tej książce nie znajdziecie spekulacji i sensacji. To rzetelna relacja z dokonań „Lodowych Wojowników”, porywająca opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy przesunęli granicę naszych możliwości i na zawsze przejdą do historii. Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy pozostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać „Broad Peak. Niebo i piekło” i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić.

Roman Paszke:
„Sztuka cierpienia” – określenie to dotyczy nie tylko tych, „co zamknięci pomiędzy himalajskimi ścianami”. Ci co zostają w domu niewyobrażalnie cierpią. Pełni obaw, czy skalne i lodowe ściany wypuszczą ich bliskich żywych. Kiedyś marzyłem, by zostać wspinaczem wysokogórskim. Chłonąłem książki o tych, którzy poczuli szczyty pod stopami. Czy pomiędzy ścianami fal można poczuć się tak samo jak oni? Nie wiem... Jak jest naprawdę w górach ­­– przeczytajcie.

Marek Kamiński:
Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. Dzięki książce bliżej poznałem ludzi, z których wielu znałem osobiście, w tym Tomka Kowalskiego, który chciał wybrać się na Bieguny Ziemi. Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.


Bartek Dobroch: Dziennikarz od 2002 r. współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, autor reportaży, wywiadów, tekstów specjalistycznych o tematyce kulturalnej, społecznej, międzynarodowej, pisze zarówno o Krakowie, Podhalu, jak i Tybecie; szczególne miejsce w jego dziennikarstwie zajmuje także związana z życiową pasją tematyka górska; współautor wraz z Przemysławem Wilczyńskim książki „Broad Peak. Niebo i piekło”, za teksty na temat tragedii w Karakorum wraz z nim nagrodzony także w Nagrodą SDP 2013 im. Kazimierza Wierzyńskiego (za dziennikarstwo sportowe) oraz Nagrodą Dziennikarzy Małopolski 2014 (w kategorii „publicystyka”); laureat Nagrody Amnesty International „Pióro Nadziei” 2009 r. za najlepsze teksty o prawach człowieka; nominowany do Nagrody Grand Press 2010 za najlepszy wywiad; przewodnik tatrzański oraz międzynarodowy przewodnik górski UIMLA, instruktor narciarski, alpinista, fotograf.