W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słotwinie odbył się finał akcji rozdawania odblasków i przypominania dzieciom oraz rodzicom o tym, jak ważne jest ich noszenie. To już druga edycja tej akcji w naszej gminie, w którą osobiście angażują się wójt, radni, strażacy oraz policja ze Sznupkiem. W zeszłym roku akcja odbyła się tylko pod jedną szkołą. W tym roku dostrzegając jak ważna oraz potrzebna to akcja, postanowiliśmy ją rozszerzyć i „śliwkowe” odblaski rozdawane były w każdej ze szkół Gminy Lipowa. W sumie do mieszkańców powędrowało ok. 1, 5 tyś śliwkowych odblasków. Dziękujemy strażakom z naszych OSP, policjantom z Łodygowic i Żywca, radnym, Krystynie Brodce, Halinie Krywult, Włodzimierzowi Jezutkowi, Januszowi Szymańskiemu, sołtysowi- Janowi Sołtysikowi oraz wszystkim, którzy nie uczest niczyli bezpośrednio, ale wyrażali aprobatę dla tej akcji.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych. Bardzo ważny może okazać się dla nich błyszczący odblask, który przyciąga uwagę innych użytkowników dróg. Im więcej odblasków ma na sobie "niechroniony" uczestnik ruchu tym bardziej będzie widoczny na drodze, a co za tym idzie - będzie bezpieczniejszy.

Piesi to najsłabiej chroniona grupa uczestników ruchu drogowego. Dosadnie pokazują to statystyki wypadków. W Europie 22% wszystkich ofiar wypadków to piesi, w Polsce te statystyki wyglądają jeszcze gorzej, bo stanowią oni 35% wszystkich ofiar wypadków.

Noszenie odblasków znacznie poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Dla porównania, osoba nosząca odblask dla kierowcy widoczna jest z odległości 150 metrów, a bez niego zauważalna jest dopiero z odległości 20 metrów.

Dla przybliżenia problemu – trochę statystyki:

Od stycznia do końca września ubiegłego roku odnotowano na obszarze zabudowanym - 4987 wypadków z pieszymi, co stanowi aż 90,5%wszystkich zdarzeń z ich udziałem, w wypadkach tych śmierć poniosło 352 pieszych (tj. 65,9%). Na obszarze niezabudowanym miało miejsce 525 wypadków (tj. 9,5%) zginęło w nich 182 pieszych (tj. 34,1%). Tak więc w okresie 9 miesięcy 2015 roku na 100 wypadków z udziałem pieszych śmierć poniosły 34 osoby na obszarze niezabudowanym, zaś na obszarze zabudowanym 7.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. (Prawo o ruchu drogowym) wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę !

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze !

Bądź widoczny !