Najaktywniejszy czytelnik wypożyczył w 2016 roku 385 książek. Dzięki wsparciu Wójta, bibliotekę odwiedzali znani w całej Polsce autorzy. A spotkania klubowiczów w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbywały się co miesiąc. Poza tym mieszkańcy mogli skorzystać z warsztatów i odwiedzać wystawy. Podsumowujemy ostatni rok w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej.
W mijającym roku nasza biblioteka wypożyczyła czytelnikom 15 165 egzemplarzy książek. Przeważała literatura piękna, na drugim miejscu uplasowała się literatura dla dzieci i młodzieży, na końcu literatura popularnonaukowa. Najaktywniejszy czytelnik wypożyczył w roku 2016 - 385 książek. Drugie miejsce to 279 przeczytanych książek, trzecie - 222 książki. Pozostali czytelnicy wypożyczyli poniżej 200 pozycji. Jeżeli chodzi o najbardziej poczytne książki, które znajdują się w naszej bibliotece, poniżej podajemy listę 10 najpopularniejszych pozycji:
1) "Wymarzony dom" Magdalena Kordel
2) "Wymarzony czas" Magdalena Kordel
3) "Będziesz tam?" Guillaume Musso
4) "Uratuj mnie" Guillaume Musso
5) "Central Park" Guillaume Musso
6) "Szczęśliwy dom" Krystyna Mirek
7) "Rok w poziomce" Katarzyna Michalak
8) "Długa droga do domu" Joanna Jax
9) "Słodka morska bryza" Barbara Delinsky
10) "Jutro" Guillaume Musso
Nasza biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie czytelnicy przychodzą wypożyczyć, czy oddać książki. To także szeroka działalność kulturalna oraz promująca czytelnictwo zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych osób.
W bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, który zrzesza fanów czytania. Raz w miesiącu uczestnicy spotykają się w naszej siedzibie, aby porozmawiać o nowościach wydawniczych. W roku 2016 omawialiśmy takie książki jak „Papierowa dziewczyna” Guillaume Musso, „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz, „Cena krwi” Tany’y Huff, „Miłość rano, miłość wieczorem” Marii Nurowskiej, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona, „Motylek” Katarzyny Puzyńskiej, „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką” Beaty Sabały – Zielińskiej, „Chata” Williama P. Younga oraz „Trucicielka i inne opowiadania” Erica Emmanuela Schmitta.
W ramach klubu, minimum raz w miesiącu organizujemy także otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bezpłatne spotkania autorskie. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć wybitnych i zarazem bardzo różnorodnych twórców. Nasze zaproszenie przyjął laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportu Polityki Jacek Dehnel, krakowski dziennikarz, nominowany do najważniejszej polskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2010 w kategorii "wywiad" Bartek Dobroch, Antoni Piechniczek – legenda polskiej piłki nożnej, Łukasz Orbitowski – nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”, Jacek Pikuła, legendarny grajek z Katowic, społecznik o ogromnym sercu, opiekun dzieci, przewodnik bezdomnych, autor poradnika nieporadnego „Skrawek nieba”. Nasi czytelnicy mogli spotkać się także z Klaudią Kopiasz, pochodzącą z Bielska – Białej, a mającą korzenie również w Lipowej młodą pisarką literatury kobiecej, pochodzącą z Żywiecczyzny, autorką książki „Tu i Teraz, czyli krótka historia o medycynie, życiu i miłości” - Ewą Pielą, a także Łukaszem Wojtusikiem, dziennikarzem radia TOKFM, współzałożycielem radiowego klubu książki „Poczytalni”, a zarazem autorem książki „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”, która jest zbiorem dwunastu rozmów autora z o. Leonem Knabitem. Cykl spotkań autorskich zamknął w tym roku Pan Władysław Motyka, regionalista pochodzący z pobliskiej Milówki. O górach i góralszczyźnie rozmawialiśmy z nim przy okazji promocji jego najnowszej książki „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”.
W bibliotece spotykaliśmy się także z najmłodszymi. Odwiedzały nas przedszkolaki, które poznały dzięki temu kolejne, ciekawe miejsce w naszej gminie oraz uczniowie naszych szkół. Zarówno dla nich, jak i dla dorosłych, organizowaliśmy liczne warsztaty. Zajęcia przed Wielkanocą z quillingu, wikliny papierowej oraz decupage przeprowadziła Pani Liliana Wójtowicz ze Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej. Zainteresowani mogli brać także udział w warsztatach świątecznych, na których wykonywali palmy wielkanocne. Przed Świętami Bożego Narodzenia warsztaty w rękodzieła odbyły się także w filii w Twardorzeczce. W głównej siedzibie ozdoby choinkowe młodzież ze Szkoły Podstawowej z Lipowej wykonywała natomiast pod czujnym okiem Pani Władysławy Klinowskiej ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Z najmłodszymi mieliśmy także okazję spotkać się przy okazji organizowanego przez bibliotekę oraz Urząd Gminy konkursu na gminny gadżet. Dzieci oraz młodzież miały za zadanie zaprojektować zakładkę do książek, promującą naszą gminę. Gotowe zakładki będzie można zabrać do domu już od stycznia.
Co miesiąc zapraszamy także mieszkańców oraz wszystkich, którzy odwiedzają naszą gminę do obejrzenia nowej wystawy. W tym roku gościliśmy wystawy: „Obrazy z dziejów Polski” Michała Byliny, „Teka Drzeworytów Jana Wałacha”, „Kolor i pejzaż w malarstwie” Katarzyny Suchoń, „Obrazy malowane ustami” Mikołaja Kastelika, wystawę projektów „Budownictwo służbowe leśne na terenach Żywiecczyzny wg projektów Karola Pietschki”, grafiki, obrazy i rysunki Edwarda Josefowskiego, „Drogami Tischnera” – wystawę osobistych książkowych dedykacji ks. Tischnera udostępnioną nam przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, wystawę prac rękodzielniczych przygotowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Oglądać można było także prace naszych najmłodszych mieszkańców. W listopadzie – projekty zakładek zgłoszone do konkursu, w grudniu wystawę pokonkursową „Historia w Galopie”. Z niektórymi artystami udało nam się także spotkać oraz porozmawiać o ich pasji i zarazem ciężkiej pracy. Gościliśmy Pana Mikołaja Kastelika, który zademonstrował nam, jak powstają jego dzieła, malowane ustami, na finisażu wystawy gościliśmy z kolei Pana Edwarda Josefowskiego, który jest mieszkańcem naszej gminy.
W grudniu zainicjowaliśmy także cykl spotkań na temat praw człowieka, na których wyświetlamy najnowsze filmy dokumentalne z festiwalu filmowego „WATCH DOCS”. Na sam początek wybraliśmy film „Zima na Lampedusie”. W najbliższym czasie pojawią się szczegóły kolejnych projekcji.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym czytelnikom, gościom oraz osobom, które wspierają nas w coraz to nowszych działaniach za ten upływający rok. Życzymy im, ale również sobie, kolejnego tak ciekawego i urozmaiconego w nowe wydarzenia Roku 2017!
Zapraszamy do naszej biblioteki!autor
2016-12-30