Święto Śliwki i Dni Gminy Lipowa, czyli "Śliwkowa Lipowa" za nami. Wydarzenie po raz pierwszy organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Ziemi Lipowskiej na długo przed imprezą wzbudzało spore zainteresowanie. Dziś możemy mówić o bardzo dużym sukcesie tej imprezy.
Uroczystego otwarcia „Święta Śliwki i Dni Gminy Lipowa” dokonał w sobotnie popołudnie Wójt Gminy Jan Góra wspólnie z Lilianą Wójtowicz Prezesem Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej, które było współorganizatorem imprezy. W naszym wydarzeniu uczestniczyli również: Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek, Wicestarosta Powiatu Żywieckiego Stanisław Kucharczyk oraz Burmistrz Miasta Żywiec Antoni Szlagor.
Warsztaty, spotkania z twórcami ludowymi, jak również gośćmi takimi jak Pani Cecylia Kukuczka, czy Siostra Anastazja zgromadziły liczną publiczność, wśród której byli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale także odwiedzający nas goście.
Organizowana po raz pierwszy impreza „Śliwkowa Lipowa” stała się doskonałym tłem do zapoczątkowania współpracy naszej gminy z gminami z kraju i zagranicy. Wójt Jan Góra wspólnie z Zastępcą Wójta Gminy Iwkowa Stanisławem Kowalczykiem podpisał umowę partnerską dotyczącą współpracy obu gmin m.in., w zakresie oświaty, kultury, sportu i turystyki. Gmina Iwkowa położona jest w województwie małopolskim niedaleko Bochni i do swoich wyrobów regionalnych wykorzystuje popularne śliwki węgierki – to właśnie ten owoc połączył nasze gminy.
Gmina Lipowa nawiązała również współpracę partnerską z Gminą Oščadnica na Słowacji. Wójt Gminy Lipowa Jan Góra wspólnie ze Starostą Oščadnicy Marianem Plevko podpisał umowę, w której obie strony zobowiązały się do wspólnej realizacji projektów transgranicznych zarówno tych infrastrukturalnych jak i tych dotyczących spraw gospodarczych, kulturalnych i turystycznych.
Wieczorem przyszedł czas na występy zespołów, które zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy. Jako pierwsi na scenie pojawili się członkowie zespołu „Niegrzeczni”, a tuż po nich do łez rozbawił wszystkich kabaret 44-200.
fot. Trebunie-Tutki
Gwiazdą pierwszego dnia imprezy był zespół Trebunie–Tutki, który w swoich utworach odwołuje się do korzeni góralskiej muzyki, ale równie chętnie wzbogaca ją o elementy reggae, rocka czy jazzu. Publiczność zgromadzona na placu centralnym mogła posłuchać takich utworów jak „W dusak” czy „Nutko moja”, wsłuchując się w charakterystyczne, mocne góralskie głosy wokalistów zespołu. Trzeba przyznać, że występ zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie.
Poza artystycznymi i warsztatowymi walorami wydarzenia nie można zapomnieć o wszechobecnej marce "Śliwkowa Lipowa". Krzysztof Trebunia Tutka tak mówił ze sceny do zgromadzonej publiczności: "Macie swoją piękną markę, teraz będą was znać w całej Polsce, a nawet na świecie". W ramach promocji tej marki i dla upamiętnienia ludzi, którzy pracowali w sadach śliwkowych w naszej gminie odsłonięty został największy na Podbeskidziu pomnik śliwki, wykonany przez Pana Michała Pawlika ze Szczyrku.
W niedzielne popołudnie na specjalnym telebimie zaprezentowano film zrealizowany przez młodzież z gimnazjum w Twardorzeczce "Głowy Gadające o Śliwkach". Film wzruszył wielu przybyłych na pokaz, a pomnik, który ustawiony jest tak, aby w tle widać było Skrzyczne, oblegany był przez osoby z aparatami fotograficznymi.
fot. Gooral
Niedzielną gwiazdą naszej imprezy był Gooral, który swoim koncertem zjednał sobie rzeszę fanów w każdym wieku. Pod wrażeniem profesjonalizmu, brzmienia i wykonania była nie tylko młodzież bardzo licznie zgromadzona pod sceną, ale także starsze pokolenia, które doceniły połączenie nowoczesnych, elektronicznych dźwięków z tradycyjną muzyką góralską. Wspólne odśpiewanie przez całą zgromadzoną publiczność, utworu „W moim ogródecku” zapamiętamy na długo. Obecni na koncercie fani zgodnie twierdzili, że takiego wydarzenia jeszcze w Lipowej nie było!
jw
PODZIĘKOWANIA
Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, bez których impreza „Święto Śliwki i Dni Lipowa po góralsku czyli...Śliwkowa Lipowa” nie okazałaby się tak dużym sukcesem.
Moje podziękowania kieruję do Pani Liliany Wójtowicz Prezes Stowarzyszenia Ziemi Lipowskiej, które było współorganizatorem imprezy oraz członków stowarzyszenia zaangażowanych w pomoc podczas przygotowania tego wyjątkowego święta.
Dziękuję sponsorom, bez pomocy, których nie udałoby się nam przygotować wielu elementów imprezy: Grupie Żywiec S.A., firmie Żywiec Zdrój S.A., Hotelowi Zimnik, firmie Art.-Mark, Zakładowi Mięsnemu w Żywcu Wojciech Dobija, Drukarni WiG, Związkowi Międzygminnemu ds. Ekologii w Żywcu, firmie Ryś-Market, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu, firmie Las-Tech, firmie Rex, Kasie Stefczyka, Kwiaciarni Lilia, Piekarni Szczyrkowskiej Rafał Staniucha Andrzej Fiedor, firmie Viking, fiemir MixPol, firmie Komplex-Bud, AquaPark Leśna, firmie Jarix, firmie budowlanej Włodzimierz Jezutek, Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Żywieckich, firmie Leviatan.
Swoje podziękowania kieruję również do pracowników Urzędu Gminy Lipowa odpowiedzialnych za przygotowanie i organizację imprezy. Dziękuję za ich pracę podczas dwóch dni naszego święta, za sprawną organizację działań odbywających się zarówno na placu centralnym jak i w strażnicy OSP Lipowa oraz za obsługę techniczną w tych dniach.
Serdecznie dziękuję Panu Mieczysławowi Krzak za prowadzenie imprezy, za jego profesjonalizm, poczucie humoru i umiejętność zjednywania sobie publiczności.
Dziękuję strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych z Lipowej, Słotwiny, Leśnej, Ostrego i Siennej za zabezpieczenie organizacji ruchu drogowego, pilnowanie i organizację miejsc parkingowych, oraz zapewnienie ochrony medycznej podczas całej imprezy.
Dziękuję paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Lipowej, Słotwiny, Leśnej, Siennej i Twardorzeczki za przygotowanie potraw regionalnych, które zachwycały wszystkich zgromadzonych gości. Dziękuję za ich udział i poświęcony czas. Twórcom ludowym za zaprezentowanie swoich wyrobów i promowanie w ten sposób Gminy Lipowa.
Podziękowania składam również funkcjonariuszom Policji i Ochrony za ich służbę i zapewnienie bezpieczeństwa podczas całej imprezy.
Szczególne podziękowania kieruję do mieszkańców naszej gminy oraz odwiedzających nas w tych dniach gości – to dzięki Państwu nasze święto nabrało wyjątkowego charakteru. Dziękuję Państwu za udział w naszym święcie, za wspólną zabawę podczas koncertów i konkursów, za uczestnictwo w warsztatach i pokazach filmowych. Jestem pewien, że bez Państwa udziału impreza „Śliwkowa Lipowa” nie odniosłaby takiego sukcesu i nie moglibyśmy dziś powiedzieć, że takiego wydarzenia jeszcze w Lipowej nie było!
Wójt Gminy Lipowa
Jan Góra
2015-08-12