Wójt Gminy Jeleśnia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni organizują imprezę folklorystyczna, mającą na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie





XVIII REDYK W KORBIELOWIE-WYPĘDZENIE OWIEC NA HALE


Impreza rozpocznie się w dniu 17 maja 2014 /sobota/ o godz. 11.00 w Korbielowie obok przejścia granicznego w Korbielowie i trwać będzie do godz.17.00.

Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych z Gminy Jeleśnia oraz zaprzyjaźnionej Oravskiej Polhory.

Twórcy ludowi z naszej gminy będą prezentować i sprzedawać wyroby rękodzieła ludowego – bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny. Będzie istniała możliwość zakupu wyrobów owczych oraz potraw regionalnych.

REDYK W KORBIELOWIE

W Korbielowie obok przejścia granicznego od kilkunastu lat odbywa się impreza folklorystyczna mająca na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie. Impreza organizowana jest zawsze w majową sobotę. Bierze w niej udział co roku kilkaset osób, zarówno mieszkańców naszej gminy oraz bardzo wielu turystów. Na imprezę składają się pokazy związane z mieszaniem owiec, ich dojem i przetwórstwem mleka owczego oraz. występy zespołów regionalnych i kapel góralskich z Gminy Jeleśnia. Rozpoczęcie wiosennego wypasu owiec noszącego miano redyku ma charakter uroczystego obrzędu, ceremoniału pełnego magii, wypełnienia świętych zwyczajów, których spełnienie gwarantowało wszelką pomyślność w gazdowaniu na hali. Głównym punktem redyku jest obrzęd mieszania owiec, którego celem jest ze zwierząt będących własnością szeregu właścicieli uformowanie jednego stada, którym możliwe będzie sprawne sterowanie. Redyk w Korbielowie rozpoczyna się uroczystą, polową Mszą Świętą sprawowaną przez miejscowego proboszcza. Owce na hale prowadzone są przez barwny korowód składający się z konnego wozu, ciągniętego przez odświętnie przystrojone konie. Na wozie przywiezione zostają zdziorty (naczynia) potrzebne w bacówce. Towarzyszy im kapela ludowa i śpiew kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeleśnia. Imprezie towarzyszy wystawa sztuki ludowej i jarmark. Twórcy ludowi z gminy prezentują i sprzedają wyroby rękodzieła ludowego– bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny.