Klub Gaja serdecznie zaprasza do udziału w 2. edycji konkursu Rzeka Roku. Plebiscyt ten zachęca do dostrzeżenia i zrozumienia wartości polskich rzek jak również dotarcia do kulturowych, historycznych i społecznych aspektów rzek w najbliższym otoczeniu.
Na pewno w Twojej okolicy płynie rzeka, nad którą ludzie bardzo chętnie spędzają wolny czas, a może ma ona ciekawą historię? Wiążą się z nią podania, legendy? Przyczyniła się do integracji lokalnej społeczności? Jest obiektem zainteresowania artystów?
Konkurs Rzeka Roku zachęca do odkrywania oraz poznania niezwykłych miejsc nad rzeką w najbliższym otoczeniu. Jest to nowatorska forma popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Jest to także ciekawy sposób na odkrywanie miejscowych wartości, a także na zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności środowiskiem naturalnym w najbliższym otoczeniu.
Serdecznie zachęcamy do wysyłania propozycji ciekawych czy inspirujących miejsc nad lokalnymi rzekami. Na zgłoszenia czekamy do 30 maja. Rzekę do konkursu mogą zgłaszać zarówno placówki oświatowe, jak i inne podmioty, takie jak: związki wędkarskie, samorządy, organizacje społeczne, instytucje, firmy oraz osoby prywatne.
Ubiegłoroczna edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zwyciężyła rzeka Wieprzówka (odcinek między Rzykami a Sułkowicami) w województwie małopolskim. Internauci oddali w konkursie 12 600 ważnych głosów!
Konkurs ten jest integralną częścią programu Zaadoptuj rzekę, który zachęca do poznawania i dbania o dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i społeczne rzek i akwenów. W latach 2005 – 2013 dzięki programowi Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę w Polsce zaadoptowano 650 rzek i akwenów w 1128 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło blisko 123 000 osób.
Karta zgłoszenia do konkursu Rzeka Roku 2014
Regulamin konkursu Rzeka Roku 2014
Honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Program Zaadoptuj rzekę dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach..
Patronat: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej.
Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego.
Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.
fot. rzeka Wieprzówka
autor
2014-04-11